Polecane herbatki ziołowe

Dziś w sposobach na.. przepisy na herbatę. O tym naprze były już wpisy, ale skoro okres letni to także okres infekcji, przeziębień i osłabienia, warto zaopatrzyć się w przepisy na te dolegliwości.

Na infekcje, mieszamy w równych częściach: kwiatostan lipy, koszyczek rumianku, liść maliny, owoc anyżku, korzeń prawoślazu, korzeń biedrzeńca, liść szałwii i mięty. Napar robimy z łyżeczki na szklankę wrzątku. Parzymy 30 min. Pijemy gorące 2 razy dziennie.

Poprawiająca trawienie - Mieszamy w równych częściach: ziele dziurawca, podróżnika, tysiącznika, krwawnika, bobrka, korzeń arcydzięgla, liść mięty, owoc kminku. Łyżeczkę ziół zalewamy szklanką wody. Ogrzewamy do tempera turze bliskiej wrzeniu. Odstawiamy na 10 min, przecedzamy. Pijemy gorące na godzinę przed jedzeniem.

Przy kłopotach z sercem
- Mieszamy w równych częściach: ziele serdecznika i połonicznika, koszyczek rumianku, kwiatostan głogu, liść brzozy, kłącze perzu, kwiat wrzosu i kasztanowca. Napar robimy z 1 łyżeczki na szklankę wrzątku. Parzymy 30 min. Pijemy gorące, szklankę rano i wieczorem. Wzmacniająca odporność Mieszamy w równych częściach: ziele rzepika, krwawnika, liść pokrzywy i mniszka lekarskiego oraz owoc dzikiej róży. Łyżeczkę ziół zalewamy szklanką wody. Łyżeczkę naparu dodajemy do herbaty, pijemy 3 razy dziennie.

Dla diabetyków – Mieszamy w równych częściach: liść borówki czarnej, koszyczek rumianku, naowocnię fasoli, ziele rutwicy, kłącze perzu, korzeń mniszka, liść szałwii, ziele dziurawca, znamię kukurydzy, kwiat jasnoty białej. Napar robimy z 1 łyżeczki na szklankę wrzątku, parzymy 1/2 godz. Przecedzamy i pijemy gorące po jedzeniu 23 razy dziennie. Nie słodzimy. Nasza kuracja: Przy niestrawności pijemy po 1/2 szklanki 6 razy dziennie przez 2 tygodnie.

Aby ususzyć zioła, możesz zaopatrzy się w specjalną maszynę, warto abyś sprawdził ile pobiera energii. W tym celu użyj kalkulatora cen energii, warto wiedzieć, jaki sprzęt mam w domu, Abu rachunek za światło nie okazał się utrapieniem. Suszarki do owoców i ziół musza pracować nawet kilkanaście godzin, ale po wybraniu odpowiedniego urządzenia i tak za prąd zapłacimy mniej niż gdybyśmy zdecydowali się suszyć owoce w piekarniku, który, jak wiadomo mam moc nawet ponad 2500 wat. Oszczędzajmy na energii z głową.

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie nigdy opublikowany, ani udostępniony. Pola obowiązkowe oznaczono *

XHTML: Możesz używać następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>