Sposoby na 4 najczęściej występujące usterki pralki

Awaria pralki potrafi dać się we znaki. Jak rozpoznać problem? Co robić, do kogo dzwonić? Dziś postaram się ogarnąć trochę ten problem. Nie wszystkie usterki wymagają wezwania fachowca. Niektóre defekty możesz usunąć sama lub doraźnie im zaradzić. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i co zrobić, gdy:

Pralka nie wypompowuje wody do końca

Wyjmujesz pranie z bębna, a tu cieknie z woda, mimo że program wirowania był włączony. Prawdopodobnie zapchał się filtr. Najczęściej wpadają do niego drobne przedmioty, które zapomnieliśmy wyjąć z kieszeni ubrań. Odkręć zawór filtra i oczyść go. Wcześniej podstaw miskę, bo z otworu może wypłynąć woda.

Pralka hałasuje podczas wirowania

Jeśli pralka podczas wirowania wydaje bardzo głośne dźwięki (wyraźnie huczy), prawdopodobnie wytarła się uszczelka łożyska bębna, tzw. simmering. Czas pomyśleć o jej wymianie. Staraj się nastawiać prędkość wirowania nie wyżej niż na 600 obrotów. To doraźnie pomoże i przedłuży żywot pralki.

Ubrania nie są dobrze wyprane

Zauważyłaś, że jakość prania wyraźnie się pogorszyła. Ubrania są zszarzałe, pozostają na nich plamy. Bardzo możliwe, że popsuła się grzałka i nie podgrzewa wody. Po 25 minutach od włączenia pralki przyłóż dłoń do szyby w drzwiczkach. Sprawdź, czy plastik jest ciepły. Jeśli nie, musisz zwać fachowca, ja nic tu nie zaradzę. Słyszałem o tym, że niektórzy sprzedawcy prądu proponują dodatkowe usługi, właśnie odnośnie awarii urządzeń. Support serwisowy, czy pomoc elektryka jest dostępny wraz z decyzją na zmianę operatora energii.

Pralka trzęsie się podczas wirowania

Jak to się trzęsie? To mało powiedziane. Podskakuje, przemieszcza się, jakby chciała uciec z łazienki. Powodem może być nadmiernie wypełniony bęben, nierówno rozłożone pranie lub zużyte amortyzatory (wytrzymują ok. 6 lat). Sprawdź, czy nie przekraczasz zalecanego wsadu, sprawdź czy nóżki są równe, może wystarczy jedną dokręcić.

Uważaj także kiedy…

Zapominamy, niestety, o czyszczeniu filtra pralki. Jeśli dość często – pierzesz, warto to robić raz w miesiącu, zanim pralka zacznie szwankować. Warto też odpowiednio obchodzić się ze sprzętem, bo może to przedłużyć mu żywot:

# Opróżniaj kieszenie i zasuwaj suwaki przed włożeniem ubrań do pralki,
# Raz na kilka miesięcy zrób tzw. puste piranie. Wlej do pojemnika na proszek szklankę octu,
# Stosuj się do zaleceń podanych w instrukcji, zwłaszcza dotyczących wagi wsadu i wyboru odpowiednich programów,
# Nie syp zbyt wiele proszku (jego nadmiar może zatkać dopływ wody).

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie nigdy opublikowany, ani udostępniony. Pola obowiązkowe oznaczono *

XHTML: Możesz używać następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>